Přerušení provozu mateřské školy od 16.3.2020

Vážení rodiče! V souvislosti se šířením koronaviru, na základě doporučení Ministerstva školství a tělovýchovy a usnesení Rady obce Mosty u Jablunkova bude s platností od 16.03.2020 uzavřeny Mateřské školy Šance 484, Střed 788, Dolní Mosty 388, Hrčava 85, jejich činnost vykonává Základní škola a mateřská škola Mosty u Jablunkova 750, příspěvková organizace a mateřská škola jejichž činnost ...

Nové webové stránky školy

Vážení návštěvníci webových stránek školy. Po pečlivé přípravě a delší době  době  jsme vytvořili novou strukturu a moderní vzhled webových stránek školy a to zejména s ohledem na připojení mateřských školek v Mostech u Jablunkova. Věříme, že nová struktura webových stránek bude přehledná a umožní všem získat informace, které potřebují. Tímto již nebude aktualizována webová prezentace ...

Porucha na čísle 553034887

Telefonní číslo +420 553 034 887 na odloučeném pracovišti MŠ Střed je v poruše. V případě potřeby volejte  na jídelnu +420 725 790 975 nebo vedoucí odloučeného pracoviště paní Kufové na +420 605 327 832. Na odstranění závady se pracuje. Děkujeme za pochopení.

Informace o škole

Informace o škole   Název: Základní škola a mateřská škola Mosty u Jablunkova 750, příspěvková organizace   Sídlo:                                                Mosty u Jablunkova 750, 73998 Mosty u Jablunkova   Adresa odloučeného pracoviště:        73998 Mosty u Jablunkova 788 (Střed) 73998 Mosty u Jablunkova 388 (Dolní) 73998 Mosty u Jablunkova 484 (Šance) ...

Informace ke sloučení a fungování webových stránek

Vážení rodiče  návštěvníci webových stránek. Od 1.9.2019 jsou mateřské školy sloučeny pod Základní školu a mateřskou školu Mosty u Jablunkova 750, příspěvková organizace. V současné době se pracuje na vytvoření nových webových stránek celé školy. Současné stránky školky jsou neúplně aktualizované. Veškeré potřebné informace najdete vyvěšené v papírové podobě na nástěnkách jednotlivých ...

SLOUČENÍ MŠ A ZŠ OD 1.9.2019

Z důvodu sloučení mateřské školy se základní školou prosíme všechny rodiče o změnu účtu na svých příkazech k inkasu od 1.9.2019  - stravné a úplata za předškolní vzdělávání.  Číslo účtu 2200907079/2010.

Výlet do Bocanovic 2019

Na konci školního roku jsme jeli vlakem do Bocanovic, na "kolaudaci nové školky" v Bocanovicích. Krásné nové, barevné a prostorné místnosti jsme si dobře prohlédli a pak začal program. Děti z Bocanovic nám předvedly část vystoupení k slavnostnímu otevření školní zahrady a my jsme zatančili program z dětských radovánek. Nakonec si všichni společně pohráli na nové zahradě.

Slavnostní pasování předškoláků

V červnu jsme se sešli s dětmi a rodiči v prostorech základní školy na slavnostním pasování na školáky. Žáci 1. třídy zahrály dětem pohádku "Čert a Káča". Paní učitelky MŠ a ZŠ pasovaly děti na opravdové školáky a na závěr jsme shlédli zábavný program s kouzelníkem Alešem Krejčím, kterému pomáhaly kouzlit i děti.

Dětské radovánky 2019

Dětské radovánky se konaly v pěkně rekonstruovaném areálu na hřišti u staré školy. Za krásného počasí tančily děti z MŠ Dolní na lidovou píseň Okolo Hradce a děti z MŠ Šance tanec podle hudby Míši Růžičkové. Mladší děti MŠ Střed tančily vesele podle hudby Mýdlo a starší děti podle písní Trpaslíci trávou jdou a píseň z muzikálu Sněhurka na ledě.

Besídka pro maminky 2019

Děti ve třídě krtečků předvedly pro maminky a ostatní hosty pásmo básní a písní a balet s doprovodem klavíru. Starší dětí, veverky,  zahrály pohádku "O Červené Karlulce", pohybově ztvárnily píseň Beruško, půjč mi tečku" a zpívaly písničky s hudebním doprovodem. V angličtině předvedly říkadla. hudebně pohybové hry a pohádku "O veliké řepě".

Připoj se i ty!

Připojili jsme se i my tím, že jsme se oblékli do modrých triček, abychom si připomenuli a popovídali o tom, že 2. dubna je Světový den porozumění autismu.

Ponožkový den v MŠ

Přidej se k nám, dej si na každou nožku jinou ponožku...21. březen je Světový den Downova syndromu. Ve školce jsme si společně s naším Vojtíškem připomněli, že i když všechny děti na světě nejsou úplně zdravé, přesto si spolu rádi s nimi hrajeme a jsou naši kamarádi.  

Návštěva předškoláků v 1. třídě

Zavítali jsme mezi naše bývalé kamarády, prvňáčky, a společně s nimi a paní učitelkou strávili vyučovací hodinu v základní škole. 

Máme karneval

Maminky připravily dětem hezké kostýmy, my jsme si vyzdobili třídu a uspořádali spoustu her, abychom zažili zábavné karnevalové dopoledne. Děti MŠ Střed navštívili své kamarády v polské školce, kde jsme si společně v maskách pohráli a fotili se.

Setkání s knihou - březen

Další předčítání s knihovnicemi proběhlo začátkem března v rámci celoročního projektu Setkání s knihou. Děti sadily "semínka, aby z nich vyrostli opravdoví čtenáři". Všem se návštěva líbila a těšíme se na další.

Lyžařský kurz v Bukovci 2019

Již 7. rokem naše školka využívá nabídku lyžování dětí s instruktory pod vedením p. Petra Maligy. Je zde lano i pás (koberec) pro malé děti a mírný, široký svah, který je přiměřený pro lyžování nejmenších sportovců. Letos lyžovalo 23 dětí naší MŠ od 11. do 15. února. S profesionálním přístupem této lyžařské školičky jsme nadmíru spokojeni, děti i rodiče nadšeni.

Vánoční dílny s rodiči MŠ Dolní

Pomalu nebylo kde sednout, kolik opět přišlo rodičů, aby pomohli svým dětem vyrobit vánoční dekorace. Předvánoční čas jsme si zpříjemnili ochutnáním ananasového zákusku, čaje a kávy.

Beseda s policisty v MŠ Dolní

Jeden z našich tatínků, který je u dopravní policie, přišel se svými kolegy pobesedovat s našimi dětmi o bezpečnosti na chodníku a na silnici. Děti pozorně poslouchaly, mnohé už věděly, mnohému se přiučily. Za odměnu si odnesly domů reflexní pásky, pexeso, omalovánky a odznáčky. Do mateřské školy jsme dostali knihu "Policejní pohádky".

Odpoledne s maminkou.

Ve středu 21. listopadu jsme v MŠ Šance s maminkami a babičkami vyráběli ježky a ozdoby na vánoční stromeček. Všem se práce podařila, odměnou nám byla bábovka, čaj a káva. Společné odpoledne jsme si užili.

Podzimní dílničky MŠ Střed

Poslední říjnové odpoledne strávily děti s rodiči v příjemném prostředí MŠ tvořením podzimních dekorací. Dýni, pavoučí síť a svícen si děti ke své spokojenosti odnesly domů.

Putování za mašinkami

Povídáme si a učíme se ve školce rozeznávat druhy dopravních prostředků a také, jak se správně a bezpečně chovat v silničním provozu a na chodníku. Proto jsme si udělali s dětmi polodenní výlet vlakem. Některé děti seděly ve vlaku poprvé. Dětem se cestování moc líbilo.

Drakiáda

Krásné počasí, příjemný vítr a nadšení rodičů a dětí při pouštění draků na louce za školkou a hry s tanečky s p. Lenou Freyovou, to vše jsme si užili ve čtvrtek 11. října. 

Podzimní dílničky MŠ Dolní

V MŠ Dolní jsme strávili 23. října s dětmi a rodiči příjemné odpoledne. Pod vedením p. Alenky, p. Jitky a p. Katky z informačního centra Gotic se všichni kreativně vyřádili při výrobě podzimních dekorací z přírodnin. Na závěr jsme si pochutnali na občerstvení - jablečném závinu, který pro nás upekla paní kuchařka.

Nové hřiště se zahrádkou při MŠ Šance

Od září 2018 mají děti na Šancích nově vybavenou zahradu, kterou realizovala Obec Mosty u Jablunkova. Děti se o ni starají - zalévají nově vysazené stromy a keře, hrají si v novém pískovišti , užívají společné houpání na houpačce "hnízdo", sportují na malé horolezecké stěně nebo kreslí na venkovních tabulích. Na jaře začnou využívat altánek k venkovnímu prožitkovému učení -  spontánním a ...

Sněhurka na ledě

Ve čtvrtek 4. října jsme cestovali s předškoláky MŠ Střed a MŠ Dolní vlakem do Třince. Navštívili jsme Werk arénu, kde jsme shlédli muzikál "Sněhurka na ledě". Nádherná hudba Vaša Patejdla, bohaté kostýmy a sportovní výkony akrobatů a krasobruslařů s Tomášem Vernerem v hlavní roli se nám moc líbily. Děti přijely zpět do školky velmi nadšené plné krásných zážitků.

Plody z naší zahrádky

Děti nosily do školky ovoce a zeleninu z domácí zahrady. Poznávali jsme plody podle vzhledu, vůně, chuti. Nakrájeli jsme červenou řepu, papriku, cibuli, cuketu, mrkev a celer. Upečená zelenina nám chutnala. Jablka a hrušky jsme se učili loupat, strouhat a krájet. Z jablek jsme upekli hraběnčin závin a druhý den nadýchaný hruškový koláč s tvarohovou náplní. Oba dva koláče byly výtečné, protože ihned zmizly ...

Děti MŠ Šance v jízdárně

Mezi letošní adaptační dopoledne jsme zařadili tzv. hipoterapii. Rodiče s dětmi a paní učitelkami jeli vlakem do Bystřice, do areálu jízdárny Vitality Slezsko. Po prohlídce stájí se děti projely na koni a rodiče a babičky využili projížďku v bryčce. Počasí nám přálo a hodně jsme se okoních dozvěděli. Po obědě v Pizzerii jsme navštívili zrekonstruované muzeum a rodinný film "Ferdinand" v místním kině.

Drak pro děti MŠ Milošová

Začátkem září jsme začali na Šancích vyrábět draka pro děti MŠ Milošová. Paní učitelky za Slovenska přijely s dětmi MŠ Milošová k nám do MŠ Šance na návštěvu se svým drakem a navzájem jsme si je vyměnili. Už se těšíme na další spolupráci s kamarády ze Slovenska.

Jablunkovský Super hlásek

V rámci spolupráce s DDM Jablunkov se naše děvčátka Magdalénka a Evička zúčastnily pěvecké soutěže Super hlásek pro děti mateřských škol, kterou pořádal DDM Jablunkov. S písní "Miminko" a "Petrklíč" reprezentovaly naši školku velmi úspěšně. Všechny děti dostaly odměny a naše děvčátka pochvalu za výborný pěvecký výkon.

Výlet Hradec nad Moravicí

V pondělí 4. června byl krásný letní den a celá školka  dětí s rodiči se vypravila čtyřmi autobusy na výlet do Hradce nad Moravicí. Čekal nás tady dvorní šašek, který měl velký smysl pro humor. Vyprávěl nám pohádku Princ Bajaja, který před námi v brnění bojoval na koni s drakem. Děti se dozvěděly o tom, jak se kdysi žilo, oblékalo  a pracovalo. Na závěr jsme absolvovali prohlídku zámku, kde děti ...

Sportovní hry MŠ v Jablunkově

Děti MŠ Dolní reprezentovaly naši školku na oblastních sportovních hrách pořádané Jablunkovským centrem kultury. Hry předškolních dětí od Hrčavy po Hrádek proběhly v Jablunkově na hřišti polské základní školy. Děti si s ostatními kamarády změřily své síly a dovednosti. A jak se říká "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se", s velkým nasazením a povzbuzováním získali malí sportovci krásné 7. ...

URSUS - Festival hmyzu

Dne 25.5.  bylo krásné slunečné dopoledne a děti s paní učitelkami navštívily zážitkové centrum URSUS v Dolní Lomné. Navštívili jsme 1. ročník festivalu ZE ŽIVOTA HMYZU. Odborní lektoři dětem přiblížili poznatky ze světa mravenců, fascinující obyvatelé mokřad, co se ukrývá v mechu, krásu motýlích křídel, význam užitečnosti hmyzu, různých chráněných druzích motýlů, brouků žijících ...

S myslivcem ve školce - Jak žijí zvířata v lese

Naučné dopoledne jsme prožili ve školce ve středu 23. května. Myslivec, lesní pedagog, pan Marcel Wojtyla, připravil pro děti besedu o lesních zvířatech. Děti poznávaly kůže i parohy zvířat a poslechly si fanfáru myslivců zahranou na lesní roh. Děkujeme panu Wojtylovi za zajímavé povídání o životě zvířat.

Pohádkové odpoledne

Dne 17. května připravily děti nejen pro maminky velmi příjemné odpoledne. Při velké účasti dospěláků v obou třídách předvedly děti ve třídě krtečků cirkusové představení a ve třídě veverek dramatizaci pohádky Zlatovláska . Předškolní děti překvapily mnohé znalostí angličtiny, zahrály hudební hru The wheels on the bus, říkadla, písně a anglickou pohádku O koblížkovi.

Exkurze do planetária

V pondělí 23. dubna jsme prožili velmi zajímavé a poučné dopoledne v planetáriu v Ostravě. Děti si prohlédly expozice, dozvěděly se, jak to vypadá při zemětřesení, tsunami  nebo při sopečné činnosti. Dívaly se dalekohledem, vyzkoušely skok na dráze ve stavu beztíže, sáhly si na meteorit, poznaly, jak vypadá planeta Mars nebo Jupiter a v moderovaném výukovém programu v kině na obloze pozorovaly slunce, ...

Vystoupení na Velikonočním jarmarku

V sobotu 24. března děti předvedly v PZKO program s tématikou Velikonoc. Nechybělo ani vázání mašlí chlapcům na karabáč, velikonoční taneček a opravdová "šibačka".

Velikonoce - svátek jara

Jaro a Velikonoce jsme přivítali veselým zpěvem. Připomenuli jsme si tradice a zvykosloví. Vyzdobili jsme školku velikonočními obrázky, zasadili semínka, zdobili vajíčka a vyrobili papírové zajíčky.

Karneval s Hopsalínem

V pátek 9. března si děti společně s rodiči zatančily v PZKO pod vedením pana Riedla z Ostravy - Hopsalínem. Veselé tance byly doprovázeny soutěžemi a dobrou náladou.

Karneval MŠ Šance 2018

Krásné karnevalové odpoledne si užily děti i rodiče 27. února v prostorech rodinného centra Mostík. O zábavu, kouzla i tanečky se postaral kouzelník Aleš Krejčí.

Koňské spřežení

V úterý 21. února byly děti z MŠ Dolní pozvány na projížďku na velkém voze taženým párem statných koní Kaštanem a Armanakem. Jízdu po zasněžených polích jsme si s dětmi s chutí užili. Po návratu si oba koníci pochutnali na sladké mrkvi, kterou jsme jim přinesli. Kristiánkova maminka uvařila dětem čaj na zahřátí, my jsme se rozloučili s koníky a spokojeně se vraceli zpět do školky.

Návštěva dřevěnky

Při návštěve 1. třídy jsme s předškoláky po cestě zavítali do "dřevěnky na fojtství". I když jsme nebyli předem domluveni, paní Jitka Bilková nás ochotně provedla výstavou obrazů z okolí Beskyd a ukázala na historických předmětech, na co jsou a jak se používaly. Poslechli jsme i zvuk, který vydávaly dudy.

Lyžařská školička v Bukovci

Lyžařský výcvik absolvovaly děti MŠ od 5. do 9. února. Učily se základům lyžování, správný postoj, jízdu na dětském vleku a pomalý sjezd dolů pod vedením  instruktorů. V pátek malí lyžaři za podpory a fandění rodičů předvedli na závodech, co se za celý týden naučily. 

Masopust v MŠ

Poslední týden v lednu jsme si povídali a četli ve školce o masopustu, vyráběli masky a pekli masopustní koláče. Vyzdobili jsme si třídy barevnými balónky s pestrými krepovými papíry a 1. února dopoledne vyvrcholila oslava masopustním rejem masek. 

Předškoláčci v 1. třídě

V pátek 26. ledna jsme se vypravili s předškoláky na návštěvu do 1. třídy. Prohlédli jsme si prostory školy, hezkou výzdobu ve třídě a seděli se žáky v lavicích. Paní učitelka Monika Kluzová zkoušela předškoláčky z písmen a poznávání číslic. Odvážnější z nich plnili úkoly u tabule. Díky této návštěvě už se budoucí prvňáčci těší, až zasednou do školních lavic.

Projekt zdraví dětem

Zábavné dopoledne jsme prožili se Zdravíkem. V rámci projektu Zdraví dětem si děti prohloubily poznatky o zdravé výživě. V interaktivní pohádce  pro starší děti "Jak se Zdravík skamarádil s Jedlíkem" a pro mladší děti "Zdravík a zvířátka z kouzelného lesa" děti tančily, třídily, cvičily a vybarvovaly obrázky.

Vánoční odpoledne

Čekání na Vánoce jsme si zpříjemnili setkáním v MŠ Šance. Příjemnou atmosféru vytvořil Ondřej Bazgier se svými žáky koncertem lidových písní a koled, které jsme si společně zazpívali. V průběhu pohoštění rodiče s dětmi dotvořili ozdoby a pověsili je na vánoční stromek.

Mikuláš ve školce

6. prosince nás přišel navštívit Mikuláš. Protože ve školce jsou  samé hodné děti, čerta nechal na chodbě za dveřmi. Děti zazpívaly Mikulášovi koledy a ten je za odměnu pohladil, podal ruku a každému předal Mikulášskou nadílku.

Spolupráce s MŠ Milošová

Máme kamarády na Slovensku. V MŠ Milošová. Povídáme si, zpíváme prostřednictvím skype. Některé děti s paní učitelkami se přišly podívat za námi do školky.

V lese je krásně

Učíme děti milovat  přírodu, les a jejich zvířecí obyvatele. Blízko školky na Dolních Mostech máme u lesa krmelec, o který se chceme celou zimu starat, aby zvířata nestrádala.

Pečeme placky ve školce

Během podzimních dní jsme si vyprávěli o sklízení úrody na poli i na zahradě. Děti nosily do školky ovoce a zeleninu ze svoji zahrádky, kterou jsme poznávali podle vzhledu, vůně i chuti. Z brambor jsme upekli s paní učitelkou Lidkou placky, které všem velmi chutnaly.

Broukohraní

Příjemné podzimní odpoledne jsme strávili spolu s rodiči, prarodiči a dětmi při povídání o podzimu a výrobě broučků neobvyklou pracovní technikou, kterou nás naučila p. Lena Freyová.

Zážitkové adaptační dopoledne na Šancích

Začal nový rok a do školky přišli noví kamarádi. Abychom se lépe seznámili, zorganizovali jsme zážitkové adaptační dopoledne pro děti s rodiči u paní Leny Freyové v Milíkově. Předvedla nám ukázku canisterapie, děti si zkusily vedení psa, křtily koně a pozorovaly pstruhy. Po dopoledni plném her a činností venku nás čekal vyborný oběd, který pro nás p. Lena uvařila a všem chutnalo.

Nové hřiště MŠ Střed

Nový školní rok začal pro děti MŠ Střed velmi příjemně.  Po prázdninové rekonstrukci hřiště čekaly na děti zcela nové zahradní prvky. Pružinové houpačky, lanový most s tunelem a kladinkou, prúlezka stonožka a tirák na pružinách. Děti si novou zahradu velmi rychle oblíbily a užiívají si zde zábavu i sport.

Jak žijí včelky

 Dne 8.6.2017 si pan Milan Motyka, místní včelař, udělal čas a navštívil děti ve všech MŠ. Seznámil děti i paní učitelky s poutavým vyprávěním o životě včel. Své vyprávění doprovázel názornými ukázkami - proskleným pozorovacím úlem, náčiním, obleky pro včelaře  i velkými fotografiemi vlastní tvorby ze života včel.    

Exkurze - 112 v Třinci

6. června jsme navštívili integrované výjezdové centrum v Třinci. Zajímavý výklad o práci hasičů, prohlídka celé budovy 112 a hasičských aut byla pro věechny velmi zajímavá.

Mobilní dopravní hřiště

Mobilní dopravní hřiště přijela postavit firma z Olomouce na asfaltovém parkovišti před MŠ Střed. Děti byly poučeny o bezpečnosti, jezdily v elektrických autíčkách po postavené silnici se semafory a dopravními značkami. Představovaly policisty a chodce. Byly stále upozorňovány na bezpečnost při silničním provozu. Všechny děti byly z této poučné akce velmi nadšené.

Besídka ke Dni matek, MŠ Střed

18. května jsme zažili ve školce velmi příjemné odpoledne. Děti přednesly maminkám, babičkám i ostatním hostům básničky a písničky o maminkách, hudebně ztvárnily pohádku "Perníková chaloupka", zahrály pohádku "O poslušných kůzlátkách" a předškoláci předvedli v angličtině hudebně pohybové hry a dramatizaci pohádky "O budce". Na závěr děti předaly maminkám své vyrobené dárečky a všichni jsme si ...

Sférické kino

Dne 26.4. k nám přijela agentura z Olomouce se sférickým kinem, které pro děti MŠ postavili v místní sokolovně. Sférický projekční systém uvnitř pojízdné kopule skýtá promítání filmů jako v planetáriu - efekt 3D. Děti leží na karimatkách a sledují film, celá vnitřní stěna kopule je promítací plátno. Děti MŠ shlédly pohádkový film o podmořském světě "Korálový útes". (Více na www.sferickekino.cz)

Po stopách šelem v Beskydech

Poučné dopoledne prožily děti MŠ Střed v URSUS výukovém centru v Dolní Lomné ke Dni Země. Poslechly si přednášku na téma "Šelmy v Beskydech", prohlédly si expozice, kde zjistily, jak vypadá netopýr zavěšený na stropě v jeskyni nebo jak vidí rys, včela či netopýr. Nakonec přiřazovaly stopy lesních zvířat a každý si odnesl spoustu nových poznatků o životě zvířat v Beskydech a vzniku tohoto krásného ...

Báječný karneval

Ve čtvrtek 30. března jsme se sešli opět v krásném prostředí sálu PZKO v Mostech na Karnevale pro děti s rodiči. O skvělou zábavu a tanec se postaral p.Riedl z Ostravy "Hopsalín". Maminky upekly výborné koláče a děti společně s rodiči si taneční rej dostatečně užily.

Návštěva ZŠ

23. března jsme byli pozváni s předškoláky do základní školy. Prohlédli jsme si vstupní prostory, šatny, tělocvičnu a třídy. V 1. třídě se našim předškoláčkům líbilo. Vyzkoušeli si psaní na tabuli a plnili úkoly se svými kamarády školáky s paní učitelkou Lenkou Szotkowskou.

Digitální školička

Do naší MŠ jsme zakoupili nejnovější systém mobilní interaktivní tabule MultiBoard, která nepotřebuje žádný dataprojektor ani připojení k PC. Vše v jednom je v moderním interaktivním displeji. Křišťálový obraz zajišťuje LCD displej s FULL HD rozlišením. Desetidotyková moderní technologie umožňuje práci na displeji až 10 dětí najednou. Ohromnou předností displeje je ovládání pouhým prstem bez nutnosti ...

Beseda v knihovně "Jak zvířata spí"

Ve středu 8. března jsme navštívili místní knihovnu, kde nám paní knihovnice Libuše Sikorová povídala o lesních i exotických zvířatech. Děti poznávaly zvířata na obrázku, popisovaly, kde žijí a paní knihovnice četla z knih zajímavosti o jejich životě a délce spánku.

Lyžařský výcvik v Bukovci

Jarní lyžování v Kempalandu v Bukovci si užily děti MŠ od 27. února do 3. března. Děti se naučily základům lyžování a na závěr předvedly rodičům své nově nabyté zkušenosti na závodech.

Karneval MŠ Šance 2017

Na 8. března jsme připravovali výzdobu na karneval. Masku měli rodiče i děti. O zábavu se postaral p.Riedel. Tancovali jsme, hráli si a soutěžili.

Zimní olympiáda MŠ

Hezké slunečné počasí vylákalo děti na svah, kde se uskutečnila "Zimní olympiáda MŠ Střed". Jízda na lopatách, běh slalomem, přetahování lana, práce s dětským hrablem, hod koulí na sněhuláka a "psí spřežení" jsou discipliny, které malé sportovce zaujaly. Všechny soutěže děti plnily s nadšením a sportovním duchem. 

Lyžování při pobytu venku

Zpestřením pobytu venku pro předškolní děti v MŠ Střed byla možnost vyzkoušet si jízdu na lyžích jako opravdoví sjezdaři. Děti zvládly základní obraty a cviky na lyžích, jízdu s kopce "na špagetkách" a zastavit pod kopcem. Úsměv dětí byl pro nás znamením, že pobyt na lyžích se dá zvládnout hravě.

Návštěva prvňáků v MŠ

V pátek 3. února přišly na návštěvu do naší MŠ v Dolních Mostech žáci 1. třídy ZŠ. Vyzkoušeli jsme je z psaní, čtení, a počítání. Všichni školáci obstáli na jedničku. Podepsali se do školní kroniky, dostali drobné dárky a nakonec jsme se společně vyfotili. Strávili jsme spolu velmi příjemné dopoledne.

Jak pečovat o své zoubky

V pátek 6. ledna se děti ve všech školkách blíže seznámily s dětským zubařem Mudr. Marianem Starzykem, který dětem ve školce názorně předvedl, jak se starat o zuby. Děti skládaly puzzle zoubků, shlédly video ukázky a se svým dětským kartáčkem v ruce si každý vyzkoušel správný postup při čištění zubů. 

Vánoční posezení s Mikulášem

Děti MŠ Střed navštívil Mikuláš letos netradičně dne 7. prosince v hotelu Grůň. Nejdříve zahráladivadelní agentura Kaňka z Třince pohádku "Půjdem spolu do Betléma" o vánočních zvycích, poté vystoupily děti MŠ s pásmem koled za doprovodu varhan a Mikuláše jsme přivolali písní. Bohatou nadílku jim předal Mikuláš s čertíkem.

Vánoční dílníčky

Příjemné odpoledne si užily děti nejen se svými rodiči, ale i babičkami a dědečky ve středu 30. listopadu v MŠ Střed při společném tvoření vánočních výrobků. Některé maminky přinesly pro děti ochutnávku svých dobrot, za což jim děkujeme.

Naše vesnice z krabiček

Během celého týdne jsme si s dětmi povídali o jejich rodné vesnici. Na fotkách ukázali, v knize přečetli, kdy byla naše vesnice založená, která důležitá místa a budovy poznáme. Ve středu odpoledne jsme s rodiči naši vesničku vyrobili.

Podzimní dílničky

9. listopadu bylo v MŠ na Šancích veselo. Odpoledne přišly maminky i prarodiče pomoci dětem při výzdobě podzimních dekorací. Vyráběli jsme lampičky zdobené listy, přírodninami, výstřižky dýní a netopýrů, stromky ze sušených listů, korálků, zvířátka z kaštanů, modelína se změnila v podzimní listy. Babička Sofinky nás naučila vytvořit z čerstvého listí podzimní růže. Odměnou byly výrobkya ...

Večerní dýňové slavnosti

Ve čtvrtek 10. listopadu jsme zůstali ve školce až do večera. Děti se převlékly za strašidélka, zasoutěžily si, zatančily a proběhla módní přehlídka strašidel. Sladké občerstvení jen při svíčkách a očekávaná stezka odvahy při rozsvícených dýních byla opravdu zážitek. Na závěr jsme se všichni oblékli a s rodiči se vydali na lampiónový průvod kolem školky.

Den chleba

Světový den chleba si každoročně připomínáme 16. října. Během celého týdne se děti ve školce dozvídaly, jak ze zrníček vyrostou lány obilí, jak se dál klasy zpracují a pomelou na mouku. V pekárně v Jablunkově jsme váleli těsto a vytahovali z pece teplý, voňavý chléb. Z domácí pekárničky ve školce jsme ochutnali po dvou hodinách čerstvě upečený chléb. Teď už děti ví, jak dlouho trvá, než se ...

Ursík dětem

6. října jsme strávili ve školce na Dolních Mostech a na Šancích příjemné dopoledne. Pohádkový skřítek se svými medvědími kamarády vyprávěl dětem o Beskydech a jejich zvířecích obyvatelích, a také o tom, jak se o zvířátka musíme starat a chránit je. Děti poslouchaly pozorně a za odměnu si společně vyrobily papírového medvídka Ursíka.

Koulelo se, koulelo červené jablíčko

"Poštou došla bednička, a v ní samá jablíčka. Hned pod víkem bylo psaní: Děti, dobré pochutnání!" Co vše se dá udělat z voňavých a sladkých jablíček? O tom jsme si povídali ve školce, malovali zavařeniny, ochutnávali šťavnatá jablíčka a nakonec jsme upekli jablkový závin, který všem dětem moc chutnal.

Stromy mají svátek

"Na vědomost se všem dává, že v přírodě se koná sláva!". V říjnu mají stromy svátek a tak děti z naší školky celý týden provázely pohádky, při kterých se poučily, že stromy jsou různé od pohledu - listí, kůra, větve. Učily se říkadla, barvy, tvary, velikosti a zjistily, co strom k životu potřebuje a komu on pomáhá.

Výlet do zážitkového centra URSUS

Velmi příjemný den jsme prožili s rodiči a dětmi MŠ Střed ve středu 15. června. Ráno jsme vyjeli vlakem z Mostů do Bocanovic, odkud jsme se vydali lesní cestou a cyklostezkou do zážitkového centra URSUS. Zde nás přivítala paní ředitelka Karpecká. Děti absolvovaly výukový program o vodě a lese. Zblízka pozorovaly larvy a živočichy vodní říše, poznávaly zvuky lesních zvířat, zacvičily si jako čápi. ...

Návštěva v MŠ Milošová

V letošním roce jsme navázali spolupráci s mateřskou školou v Milošové při Čadci. V dubnu se setkaly paní učitelky obou mateřských škol a 13. června jsme s našimi dětmi zavítali do slovenské školky. Máme nové kamarády. Přivítali nás "mravčekovia, včielky, motýlikovia a lienky. Prohlédli jsme si školku, hráli si na zahradě a když mluvili slovensky, rozuměli jsme si.

Ukázka výcviku psů

V úterý 2. června nás navštívil Kynologický svaz z Jablunkova se svými cvičenými psy. Děti shlédly agility, poslušnost psů i nácvik napadení zloděje. 

Den dětí v ZOO

Na tento den se děti těšily ve školce už dlouho. Konečně se dočkaly. Návštěvu ZOO v Ostravě ke Dni dětí se svými kamarády a bez rodičů zvládly všechny děti na výbornou. Krásné počasí a spousty dojmů ze ZOO - to byl super polodenní výlet.

Den matek

Ve čtvrtek 12. května byl v MŠ Střed sváteční den. Již dopoledne se na nás přišli podívat děti z polské MŠ. A odpoledne? Nejen maminky, babičky, ale i tatínkové a dědečkové přišli podpořit malé námořníky v jejich milém vystoupení ze třídy krtečků. Starší děti - veverky - zahrály pohádku "O koblížkoví" hudební pohádku "Kočičky jdou pochodem" a předškoláci předvedli své znalosti angličtiny ...

Psovod na Šancích

12. května přijel na MŠ Šance pan Cieslar, příslušník celní správy, psovod se svými služebními psy. Předvedl nám, co jeho čtyřnozí svěřenci umí. Děti si prohlédly auto, kterým se psi přepravují k případům.

ZOO Bojnice

V úterý 10.5. si děti MŠ Šance vyjely na výlet. Kam? Do ZOO Bojnice. I když cesta byla dlouhá, v Bojnicích nás přivítalo krásné počasí a my jsme si prohlédi včechna zvířata. Ve školce si děti postavily ZOO a vzpomínaly na zážitky.

Den Země

Ani v MŠ Šance jsme nezapomněli na Den Země. Děti přesazovaly květiny, o které se starají, zasadili jsme muškáty do oken školky a navštívili jsme zahradu pana Placzka na Dolních Mostech. Viděli jsme rybník pana Josefa Turka, který v něm chová 3 druhy pstruhů. Ukázal nám trofeje vycpaných ptáků, vydry a vyprávěl o myslivosti a zavedl nás k posedu a k tůni, kde žijí ryby.

Karneval

Ve čtvrtek 31. března pořádala MŠ Střed a MŠ Dolní karneval v krásném sále PZKO. Rodiče s dětmi se dostatečně vytančili a zahráli soutěže pod vedením  agemtury Leny Freyové. Paní kuchařky napekly voňavé koblížky a všichni jsme si užili veselé odpoledne.

Ferda Mravenec

V úterý 29. března jsme navštívili Těšínské divadlo. Děti shlédly hudební pohádku Ferda Mravenec se spoustou krásných písniček, nápaditých kostýmů a kulis, kde se jeviště proměnilo v mraveniště plné broučků a mravenečků. Nechyběla ani stonožka a hlemýžď.

Ursík čte dětem

Víte, co znamemná URSUS? Je to vlastně vědecký název pro medvěda. URSUS zážitkové centrum z Dolní Lomné nám ve školce předvedlo zajímavý výukový program Ursík čte dětem, který nám přijeli zahrát představitelé z URSUS centra 17. března. Děti se při předčítání skřítka dozvěděly zajímavosti o životě medvědů, v dílničkách Ursíka si vyrobily medvídka, rozdělily lesní i luční zvířátka podle ...

Lyžařská školička v Bukovci

Základům lyžování se v letošním roce naučily děti v lyžařské školičce v Bukovci v prvním březnovém týdnu. Slunečné počasí se střídalo s přeháňkami, ale úsměv dětí nás přesvědčil o spokojenosti. Poslední den kurzu se konaly závody, kde každý novopečený lyžař dostal odměnu.

Broučci

Ve čtvrtek 18.února ráno jsme se vypravili autobusem do Divadla loutek v Ostravě. Shlédli jsme krásnou pohádku Jana Karafiáta "Broučci". Přestože cesta byla daleká, děti vše výborně zvládly a pohádka o Broučkovi, Berušce, Janince a dalších postavičkách s lucerničkami se jim velmi líbila.

Klauniáda

16. února měla MŠ Šance Klauniádu. Všechny děti i někteří rodiče se převlékli za klauny, šašky, kašpárky a šli jsme se bavit do sokolovny. Tam nás čekala kouzelnice Radana s klaunem a Kalupinkou Fanynkou. Ti se postarali o tanečky, soutěže, slavnostní promenádu a kouzelnické vystoupení. Maminky napekly a přichystaly pohoštění. Děkujeme všem, kteří nám pomohli s organizací i těm, kteří se přišli ...

Jak pejsci a kočičky pekli dort

Protože se blížil den zápisu dětí do 1. třídy, vyrobili jsme s předškolními dětmi masky pejsků a kočiček a pozvali rodiče. Formou vyprávění, her, zpívání a plnění úkolů jsme zahráli pohádku "O pejskovi a kočičce, jak pekli dort". Všechny děti se před svými rodiči moc snažily, aby předvedly a ukázaly, jak jsou připravené plnit zadané úkoly. Ochutnávkou upečeného dortu a pochvalou všech dětí jsme ...

Návštěva prvňáčků v MŠ

Opět jsme využili jednoho dne pololetních prázdnin, abychom pozvali do MŠ Dolní naše kamarády z 1. třídy. Školáci nám u tabule předvedli, jak už umí psát, číst a počítat. Pochválili se prvním vysvědčením. Velmi rádi jsme se s nimi ve školce zase setkali.

Návštěva 1. třídy

V úterý 26. ledna jsme navštívili s předškoláčky základní školu v Mostech. Děti si prohlédly nové vstupní prostory ZŠ, pěknou rekonstruovanou tělocvičnu i školní  jídelnu a zúčastnily se vyučování v 1. třídě. Zapojily se při spojování obrázků u tabule a plnily úkoly, které jim zadala paní učitelka. Předškolákům se ve škole velmi líbilo a už se teď těší do 1. třídy.

Dárečky ve školce

I ve školce se děti těšily na vánoční nadílku. Našly pod stromečkem magnetické stavebnice, dřevěné skládanky , lego, fotbal, hokej i didaktické pomůcky pro rovnováhu a rozvoj motoriky.

Mikuláš naděluje

V prosinci navštívil všechny školky Mikuláš, na Dolních Mostech dokonce i s čertem.  A protože všechny děti byly hodné, dostaly Mikulášskou nadílku - Adventní kalendář. Děti zazpívaly Mikulášovi koledy a Mikuláš se s dětmi přivítal, pohladil je a společně s dětmi se vyfotil.

Dýňový večer ve školce

Začátkem listopadu jsme zůstali ve školce až do večera. Děti se převlékly za strašidélka, zasoutěžily si, zatančily a proběhla módní přehlídka strašidel. Sladké občerstvení jen při svíčkách a očekávaná stezka odvahy děti tak nadchla, že na přání starších dětí jsme šli stezku odvahy ještě jednou. Stezka odvahy při rozsvícených dýních byla opravdu zážitek. Na závěr jsme se všichni oblékli a ...

Dýňové slavnosti

V úterý 3. listopadu se sešly děti ze všech školek na hřišti MŠ Střed a zahájili jsme společné dýňové slavnosti. Holky a kluci v družstvech plnili různé vědomostní a sportovní úkoly - dýňové puzzle, skákání v pytli, hod míčkem do terče nebo slalom s malými dýněmi na kolečkách. Děti se za krásného slunečného počasí navzájem povzbuzovaly a nakonec dostaly sladké odměny a perníček, který upekla ...

Dary z naší zahrádky

Děti nosily do školky ovoce a zeleninu ze svojí zahrádky. Popisovali jsme barvu i tvar a poznávali ovoce a zeleninu podle hmatu a chuti. Oloupali jsme jablíčka, strouhali a upekli výborný jablkový závin. Nakonec jsme zpracovali i některou zeleninu. Krájeli jsme mrkev, škrábali brambory a pozorovali, jak se vaří zeleninová polévka. To byla mňamka.

Putování za mašinkami

Tak, jak se zpívá v písni "Jede, jede mašinka, kouří se jí z komínka..., jsme se spolu s dětmi MŠ Dolní vypravili na polodenní výlet, kde jsme si vychutnali jízdu v dnešním, už moderním vlaku. Výletu předcházelo ve školce povídání o vlacích, prohlížení encyklopedie a knih, kde jsme se toho o železniční dopravě hodně dozvěděli. Počasí nám přálo, děti si výlet užily a fotky nám připomenou hezké ...

Výcvik dravců

Výukový program pro děti MŠ a žáky ZŠ předvedla společnost na ochranu dravých ptáků Zayferus začátkem září na hřišti u základní školy. Viděli jsme zblízka krásu letu orla, supa nebo jestřába a lovecké schopnosti raroha, kondora, krahujce a seznámili se s dalšími druhy dravých ptáků. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o jejich způsobu života a lovu.

Podzimní dýňové slavnosti

Přineste dětem do školky dýně na podzimní výzdobu. Začátkem listopadu se těšíme s dětmi na "podzimní dýňové slavnosti". 

Výlet do Světa techniky

Poznávací zájezd do Světa techniky v Ostravě si děti MŠ Střed s rodiči užily 16. června. Seznámily se s koloběhem vody, motorem auta, jak to vypadá na stavbě, v obchodě nebo u lékaře a také, jak se dojí kráva. Zahrály si na bicí nástroje a plnily různé úkoly.  Nakonec všichni navštívili  Dinopark v Ostravě s dinosaury a dětskými atrakcemi.

Zábavné odpoledne s Adolfem Dudkem

8. června jsme prožili veselé odpoledne se známým dětským ilustrátorem Adolfem Dudkem. Ten svou vyzařující energií pobavil nejen děti, ale i rodiče a paní učitelky. Děti i dospělé obsazoval do pohádkových postaviček za zajíčka, lišku nebo pana krále. Na závěr proběhlo pasování předškoláčků, kde paní učitelky předaly dětem knihu ilustrovanou panen Dudkem i s jeho vlastním věnováním a my všichni se ...

Exkurze do ZOO Ostrava

Velmi zajímavé a poučné dopoledne prožily předškolní děti s pedagogy MŠ při exkurzii do ZOO Ostrava v úterý 2. června. Již u brány nás čekala mladá zooložka, která nás prováděla zoologickou zahradou a při každém pavilonu vyprávěla dětem o životě zvířat. Výukový program, který pořádá zoologická zahrada pro děti mateřských škol, byl velice poutavý a tak jsme všichni byli obohaceni o spoustu ...

Návštěva včelína u pana Kohuta

  Dne 1. června jsme se šli podívat "jak žijí včelky" na návštěvu včelína k panu Zdeňkovi Kohutovi. Byl krásný slunečný den a pan Kohut vesele vítal u otevřené brány svého pozemku děti i paní učitelky. Cestou ke včelínu děti upozornil na bezpečné chování, co včelky nemají rády a naopak co rády mají. Ukazoval jim, kde žijí, co tam dělají, kde ukládají med. Děti si mohly vyzkoušet některé ...

Maminky mají svátek

Pro maminky a babičky jsme dne 13. a 14. května připravili v MŠ Dolní a v MŠ Střed sváteční odpoledne. Děti přednesly básničky, písničky a scénky. V MŠ Dolní děti zahrály pohádku "O poslušných kůzlátkách, v MŠ Střed hudební scénku "Když jsem já sloužil" a "Maminko, pláče ti miminko". Předškoláci předvedli v angličtině pohybové hry a pohádku "O veliké řepě". Nakonec dostaly všechny maminky od ...

Karneval s Hopsalínem

8. dubna pořádala MŠ každoroční karneval. Letos jsme si zatančili, zasoutěžili a vydováděli se s "Hopsalínem" z agentury p.Jaromíra Riedla z Ostravy. Maminky a paní kuchařky nám napekly výborné zákusky a tak jsme si užili příjemné odpoledne v hezkém prostředí v místním PZKO.

Čteme pohádky dětem

Ve čtvrtek 25. března jsme navštívili místní knihovnu. Děti si prohlédly prostory, plné regály knih a časopisů a ke zpříjemnění dopoledne nám přečetla  pohádku "Zvířátka a loupežníci paní Uršula Lysková. Nakonec se děti snažily nakreslit zvířátko ze čtené pohádky a všichni od paní knihovnice Libuše Sikorové dostali sladkost a malou knížečku.

Návštěva Obecního úřadu

Dne 19. února jsme byli na Obecním úřadu, kde jsme si prohlédli výstavu "Fotografie mosteckých dětí". Byly to umělecké snímky, které zachytily děti fotografického kroužku ZŠ v Mostech. O fotografiích nám vyprávěl p.Marian Lýsek. Na OÚ nás přivítala místostarostka, p.Marie Macurová  provedla nás úřadem a přišel nás pozdravit i starosta, p.Josef Szotkowski. V "dřevěnce"jsme shlédli pracovní dílny pro ...

Zimní hry

Diplom, omalovánky a sladkou odměnu za účast na Zimních hrách obdrželi ve středu 18. února všichni závodníci, kteří zdolali překážkovou dráhu na sněhu, hodili koulí na cíl a bezpečně sjeli na lopatách s kopce dolů. Děti MŠ Střed takto strávily sportovní dopoledne.

Lyžařská školička v MŠ

Zpestřit dětem dopolední pobyt venku jízdou na lyžích se snažíme úspěšně ve školce již 5. rokem. Někteří zdatní lyžaři nám ukazují svoje lyžařské umění a ostatní děti se učí ovládat ta "čertovská prkýnka" poprvé ve školce. Podle úsměvů a spokojenosti se nám to snad daří.

Návštěva 1. třídy ve školce

V pátek 30. ledna jsme se v MŠ Dolní velmi těšili na naše prvňáčky ze základní školy. Přišli se pochválit, jak se jim daří a co se už ve škole naučili. Byli jsme rádi, že se znovu vidíme a že si můžeme popovídat a zavzpomínat na školku.

Vánoční besídka

"My tři králové jdem k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám" - příjemnou vánoční atmosféru navodily svým vystoupením děti MŠ Střed 9. prosince v místním  domě PZKO. Maminky, které napekly koláče, se všem postaraly o výborné občerstvení a po besídce na vánočních dílničkách ve spolupráci s GOTIC si děti s rodiči vyrobili vánoční řetěz, papírového andílka, drátkovanou hvězdičku i ručně ...

Těšíme se na Vánoce

Týden před Vánocemi se školička provoněla cukrovím. Veverky i krtečci byli pilní, zručně zhotovili malé vanilkové rohlíčky. které nám paní kuchařky upekly. K tomu jsme si zpívali koledy a z jablíček ozdobených sušeným ovocem starší děti vytvořily krásné svícny.

Svátek stromů

I stromy mohou mít svůj svátek. O přírodě i o lese jsme si ve školce povídali celý týden. Nádherné podzimní počasí dětem přálo, aby na vycházce v lese objaly stromy a přemýšlely nad tím, jak z malého semínka vyroste mohutný strom.

Bramborový týden

Co všechno se dá udělat z brambor? Na tuto otázku hledaly děti MŠ Střed odpověď v průběhu jednoho týdne. Bramborová polévka, placky ze syrových brambor - polesniky, či placky z vařených brambor s povidlím, na jejichž přípravě se děti podílely, chutnaly výtečně. Výroba bramborových korálků pro maminky, razítek a strašidélek završily celotýdenní snažení.

Dědeček Mecháček

Kaštan, žalud, šiška, běhá kolem liška. Smrček, modřín, borovice, děda hlídá i zajíce. Kdo se stará o přírodu? Dědeček Mecháček. Aby na to nebyl sám, děti MŠ Dolní mu celý týden pomáhaly. Učily se poznávat stromy, plody, pozorovaly, jak rostou, vybarvují se. Vyzkoušely si, jak pijí kořeny a k čemu je potřebují. Seznamovaly se s ochranou přírody, s "Trpaslíčkem pomocníčkem" uklízely v ...

Beruščina lucernička

Děti se během her a soutěží rozloučily s broučky, se světem hmyzu a uložily je "k zimnímu spánku". Zábavné odpoledne pro děti s rodiči pod vedením agentury pro děti Leny Freyové proběhlo v pátek 24.října v MŠ Dolní.

Děti pozor, červená!

Děti v MŠ Dolní se hravou formou seznamovaly s bezpečností v dopravním provozu. Básničky a písničky o dopravě doplnily pracovní listy s jednoduchými úkoly. Naučily se, jak se správně chovat na chodníku i na silnici.2014 © MŠ Mosty u Jablunkova , Všechna práva vyhrazena,
Tel: +420 553 034 887